Depremde yıkılan Dündar Apartmanı davasında karar: 38 canın bedeli 13 yıl hapis oldu

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesinin Şeyh Şamil Mahallesi’nde 6 Şubat depreminde yıkılan ve 38 kişinin ölümü, 37 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Dündar Apartmanı’yla ilgili davaya Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Tutuklu müteahhitler İlhami Dündar ile Sercan Erbey hazır bulunurken, tutuksuz arsa sahibi Seydo Bozkaya katılmadı.

KAÇAK VE ÇÜRÜK BİNA YIKIMI TETİKLEDİ

Savcı mütalaasında, İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nden alınan bilirkişi raporuna göre, müteahhitler İlhami Dündar ve Sercan Erbey’in kalite standartları dışında malzemeler kullandıklarını, binanın aynı zamanda projesinin olmadığı, ruhsatsız ve denetimden uzak bir şekilde inşa ederek vatandaşların kullanımına tahsis ettiklerini belirtti. 

Kaçak inşa edilen binada uygulama ve işçilik hatalarıyla birlikte kalitesiz malzemelerin de kullanımıyla binanın yıkıldığına dikkat çekildi.

Zeminin çok sıkı kum, çakıl ve zayıf kayalardan oluştuğu, birbirinden ayrışmış sert kil tabakalarının tespit edildiği ifade edildi. 

Ancak yıkımda zemin ve temel yetersizliklerinin etkili olmadığı, tamamen kullanılan eksik ve kalitesiz malzemeden kaynaklandığı, demir donatılarının paslandığı, kullanılan betonda iri çakıl taşları bulunduğu, düz donatıların basit el müdahalesiyle bile hemen dağıldığı ve betonun binanın inşa edildiği günün koşullarına bile uygun olmadığı kaydedildi.

Savcı, binanın çürük olarak inşa edilmesi nedeniyle depremin şiddetiyle yıkımın da tetiklendiğini ve çöken binada 38 kişinin hayatını kaybetmesi, 37 kişinin de yaralanması nedeniyle her iki müteahhidin sorumlu oldukları için ayrı ayrı cezalandırılmalarını, arsa sahibinin ise olayda kusuru tespit edilemediğinden beraatını talep etti.

5 NİSAN KRİZİNDE ARA VERİP SONRA DEVAM ETTİK

Müteahhitler ise suçlamaları kabul etmeyerek binanın kaba inşaatının 5 Nisan 1994’teki ekonomik krize denk geldiğini, belli bir süre inşaata ekonomik sebeplerden dolayı ara vermek zorunda kaldıklarını, ancak sonradan kendi aralarında anlaşarak inşaatı tamamlandıklarını belirttiler.

BİLİNÇLİ TAKSİRLE ÖLÜME NEDEN OLMAKTAN 15’ER YIL HAPİS

Mahkeme, alınan bilirkişi raporları, dinlenen tanık ifadeleri, toplanan deliller ve ilgili resmi kurumlarla yapılan yazışmalar doğrultusunda müteahhitler Sercan Erbey ile İlhami Dündar’ı “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 12’şer yıl hapisle cezalandırdı, ardından birden fazla kişinin ölümüne neden oldukları için cezayı 16 yıla çıkardı. 

Sanıkların duruşmalardaki iyi halini lehlerine taktiri indirim sebebi kabul eden mahkeme her iki müteahhidin de cezalarını 13’er yıl 4’er aya indirip tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 

Mahkeme, arsa sahibi Seydo Bozkaya’nın ise olayda sorumluluğu olduğuna dair bir tespit yapılamadığından delil yetersizliğinden beraatına karar verdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir