CHP’li iki başkan AKP’yi Akdeniz’de sildi!

Adana’da 3, Mersin’de 2 ilçe belediyesine sahip olan AKP, son seçimde ise tüm ilçe başkanlıklarını da kaybederek tarihi bir yenilgi aldı.

Zeydan Karalar

İKİNCİ KEZ BAŞKAN OLDU

2019 yerel seçiminde Adana Büyükşehir Belediyesi MHP’den CHP’ye geçti ve Zeydan Karalar başkan oldu. 31 Mart 2024’de ise CHP’nin adayı Zeydan Karalar, AKP’nin adayı Mehmet Fatih Kocaispir’e karşı yarışarak ikinci kez seçim kazandı. AKP, 2019’da Tufanbeyli, Yüreğir ve Aladağ ilçe belediyelerini kazanmıştı. Pazar günü yalpan seçimde ise bu 3 ilçeyi de CHP’ye kaptırdı ve AKP Adana’da sıfırlandı.

Vahap Seçer

BÜYÜK FARKLA KAZANDI

Adana’ya komşu olan Mersin’de de 31 Mart seçiminde benzer bir tablo yaşandı. CHP’li mevcut belediye başkanı Vahap Seçer %59.51 oy alarak, %31.03 oyda kalan rakibi Cumhur İttifakı adayı Serdar Soydan’ı seçim yarışında yendi. 2019 yerel seçiminde AKP, merkezdeki Akdeniz ile Aydıncık ilçelerini kazanmıştı. Pazar günü yapılan son seçimde ise Akdeniz’i DEM, Aydıncık’ı ise CHP’li adaylar kazandı. Böylece AKP Mersin’de de sıfırlandı. İktidar partisinin hem Adana, hem de Mersin’de ne Büyükşehir ne de ilçe belediye başkanlığı kalmadı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir