Apple önce projeleri iptal etti şimdi de yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Apple, son zamanlarda haziran ayında gerçekleşecek Dünya Geliştiriciler Konferansı’na (WWDC) hazırlanıp geliştirdiği cihazlar ve işletim sistemine odaklanırken bir yandan da işten çıkarmalarla gündemde.

Şirket, çeşitli Santa Clara ofislerinde mayıs ayının sonundan itibaren geçerli olacak işten çıkarmalarla ilgili olarak eyalete bildirimde bulundu. Bloomberg’in haberine göre; adreslerden biri yeni bir ekran geliştirme ofisine ev sahipliği yaparken, diğerleri ise şirketin elektrikli otomobil çalışmalarına yönelik.

Bloomberg, Apple’ın diğer eyaletlerde ve ülkelerde de bu projeler üzerinde çalışan personele sahip olması nedeniyle işten çıkarmaların daha geniş bir kesmi kapsayacağını ileri sürüyor.

Bloomberg’in ilk haberine göre Apple, şubat ayı sonlarında elektrikli otomobili üzerinde çalışan 2 bin çalışana projenin sona ereceğini söyledi. Personelin bir kısmı, birçok teknoloji şirketinin ana odağı haline gelen yapay zekâ bölümüne taşınacak.

Şirket ayrıca Apple Watch için yeni nesil ekranları kendi bünyesinde yapma girişiminden de vazgeçmeye karar verdi. Bu proje de benzer şekilde maliyet aşımları ve lansman gecikmeleri nedeniyle sekteye uğradı.

Apple, yıllık raporuna göre 30 Eylül itibarıyla 161 bin kişiyi tam zamanlı istihdam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir